درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397 10 شعبان 1439 Thursday 26 April 2018
طرح موضوع "شورای رهبری" جفا به کشور و نظام اسلامی است
1394/09/29 747

طرح موضوع "شورای رهبری" جفا به کشور و نظام اسلامی است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب بابیان اینکه "نظارت بر رهبری" نظارت بر شرایط رهبری است نه رفتار گفت: طرح موضوع "شورای رهبری" جفا به کشور و نظام اسلامی است.
       

آیت‌الله محسن اراکی روز شنبه ، پس از ثبت‌نام در انتخابات خبرگان رهبری در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی براینکه اخیراً برخی تشکیل شورای رهبری و نظارت بر رهبری را مطرح کرده‌اند، نظر شما پیرامون این موضوع چیست؟ اظهار داشت: طرح موضوع "شورای رهبری" جفا در حق کشور و نظام اسلامی است. وی افزود: با توجه به قانون اساسی کشور نیازی به وجود شورای رهبری نیست و اگر خبرگان رهبری بتوانند شخصی را که شایسته رهبری که واجد 3شرط مهم یعنی فقاهت در حد بالا، عدالت در حدبالا و عدالتی که متناسب با مقام ولایت فقیه که عدالتی بیش از عدالت متعارف در سایر موارد است، همچنین کفایت در تدبیر وحکمت مدیریت که باید در شخص رهبر وجود داشته باشد، تعیین کند دیگر نوبت به شورای رهبری نمی رسد. آیت الله اراکی ادامه داد: این جفا به مملکت است که پس از 35سال که از انقلاب اسلامی گذشته بیایم ادعا کنیم ما نمی توانیم کسی که دارای شرایط لازم برای رهبری است تعیین کنیم که این جفای به حق نظام، ملت و کشور اسلامی ماست. وی اضافه کرد: آنچه در قانون اساسی است نظارتی که برعهده خبرگان رهبری قرار گرفته نظارت بر تداوم شروط رهبری و نه تداوم بر رفتار رهبری است. دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بااشاره به طرح موضوع نظارت رهبری گفت: فرق است بین اینکه قرار باشد رفتار رهبری را نظارت کرد که چنین چیزی در قانون اساسی و درباره نظارت بر عملکرد رهبری نداریم چون فرض براین است که رهبری خود ناظر بر همه عملکردها باید باشد و هست. وی بااشاره به فلسفه رهبری در جامعه اسلامی بیان کرد: فلسفه رهبری و ولایت فقیه این است که ما یک مقامی داریم که این مقام چشم بینا و بیدار ملت برهمه چیز نظارت می کند و اگر این چشم بینا، نابینا شود خلاف آن چیزی است که فرض در مقام و ویژگی رهبری برشمرده شده است چرا که این نظارت رهبری بر کل کشوراسلامی امتیاز و برتری نظام ماست. آیت الله اراکی ادامه داد: بنابراین نظارتی که باید بشود نظارت بر تداوم شروط است یعنی رهبر باید عادل، عالم وفقیه و نیز باکفایت باشد. مجلس خبرگان وظیفه اش اینست کمیته تحقیقی که در مجلس خبرگان قرار دارد بررسی کند که ایا رهبر شرایط را همچنان دارد؟ یعنی سخنرانی ها، موضع گیری ها و سیاستگذاری و تصمیمات رهبری را بررسی می کند که آیا اینها نشان می دهد که رهبری همچنان شرایط تداوم را دارد یا خدانکرده اینها را از دست داده است؟ وی افزود: این درحالیست که این کمیته تحقیق سالی یکبار یا دوبار به اندازه مورد نیاز تشکیل و حتی جلساتی با مقام معظم رهبری داشته اند و با معظم له گفت و گو می کردند و حتی اگر نیاز به پرسشی بوده پرسش می کردند، در حدی که نیاز بوده به این وظیفه خود در چهارچوب نظارت عمل می کردند. دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگاری درباره اهمیت خبرگان رهبری گفت: انتخاب رهبری و همچنین بررسی شرایط رهبری و تداوم شرایط رهبری از وظایف خبرگان رهبری هست. وی افزود: جایگاه رهبری و ولایت فقیه در نظام ما جایگاه اصلی است و مثل ستون فقرات است و این ستون فقرات بسته به کار مجلس خبرگان است و از این ناحیه مجلس خبرگان دارای اهمیت ویژه ای است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها