درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
شیخ زکزاکی از اقدامات آیت‌الله اراکی تقدیر کرد
1395/06/02 680

شیخ زکزاکی از اقدامات آیت‌الله اراکی تقدیر کرد

 

رهبر شیعیان نیجریه در پیامی از سخنان و اقدامات آیت‌الله اراکی و ‌آیت الله اعرافی در حمایت از شیعیان این کشور تقدیر و تشکر کرد: آیت‌الله اراکی درباره مظلومیت ما زحمت‌های فراوان می‌کشند

محمد امین رئیس موسسه شهدای جنبش اسلامی نیجریه که از نزدیکان شیخ ابراهیم زکزاکی به شمار می‌آید از پیام رهبر شیعیان نیجریه به آیت‌الله اعرافی و آیت‌الله اراکی خبر داد. وی تصریح کرد: پس از بازگشت از ایران با شیخ زکزاکی تماس گرفتم و خبر همدلی و همدردی مردم ایران با شیعیان نیجریه و همچنین تلاش آنان برای آزادی وی را دادم. به گزارش رسا، محمد امین افزود: شیخ زکزاکی از این مسئله خوشحال شدند و فرمودند: به عزیزان ما در ایران مخصوصا در قم و بالاخص دو بزرگوار آیت‌الله اراکی و آیت‌الله اعرافی سلام برسانید. آیت‌الله اراکی درباره مظلومیت ما زحمت‌های فراوان می‌کشند، و آیت‌الله اعرافی در خطبه‌های نمازجمعه‎شان مارا یاد می‌کنند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها