درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397 10 شعبان 1439 Thursday 26 April 2018
شبهه ای در ضرورت وحدت به ویژه در دنیای کنونی وجود ندارد
1394/09/28 596

شبهه ای در ضرورت وحدت به ویژه در دنیای کنونی وجود ندارد

رئیس ستاد اجرایی کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی به مشارکت بسیاری از علما و اندیشمندان جهان اسلام در کنفرانس های وحدت اشاره و تصریح کرد:
وفاق کنونی بین علما را باید به توده های جامعه منتقل کنیم و سازمان های مردم نهاد نقش ویژه ای در این زمینه می توانند ایفا کنند.        

 دکتر محمدرضا گلرو معاون امور اجرایی و برنامه ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مصاحبه با خبرگزاری «حوزه»، به اهمیت تکثر در رسانه های وحدت گرا پرداخت و گفت: با برگزاری 28 کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در ایران و نشست های متعدد میان شخصیت های اسلامی، همگان به مبانی وحدت رسیده اند و به اذعان علمای شیعه و اهل سنت، شبهه ای در ضرورت وحدت به ویژه در دنیای کنونی وجود ندارد و در بسیاری از کشورها همچون جمهوری اسلامی ایران شاهد همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان مذاهب اسلامی هستیم اما برطرف شدنِ تنازعات موجود، نیازمند اقدامات صحیح در راستای اطلاع رسانی است.   وی با اشاره به تولید کتاب ها و مقالات گوناگون درباره مبانی و راهکارهای تحقق وحدت اسلامی در طول سالیان گذشته خاطر نشان کرد: می توان گفت که از نظر محتوایی اشباع شده ایم اما کارِ زمین مانده، اطلاع رسانی و استفاده از ظرفیت عظیم رسانه برای انتقال این دانش به سطح جامعه است. البته بسیاری از رسانه ها در زمینه وحدت اسلامی تلاش کرده اند اما نیازمند یک موج رسانه ای فراگیر در این زمینه هستیم.   دکتر گلرو بسیاری از برداشتهای غلط از فرق اسلامی را ناشی از فقدان آگاهی و اطلاعات لازم در این زمینه دانست و اظهار داشت: هم اکنون صهیونیستها و دنیای غرب با خیمه بر رسانه های جهان اجازه نمی دهند اطلاعات صحیح به مخاطب منتقل شود؛ درچنین شرایطی وظیفه داریم که به سهم خودمان و به کمک رسانه هایی که در اختیار داریم، روشنگری کنیم.   وی اطلاع رسانی درخصوص فعالیت نهادهای تقریبی را ضروری خواند و افزود: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی یکی از صدها نهاد درجهان اسلام است که در زمینه وحدت اسلامی فعالیت می کند و رسانه ها می توانند در خصوص انعکاس فعالیت نهادهای تقریبی در جهان، بیش از پیش فعال باشند و یک بسیج وحدت گرا در میان سازمان ها و نهادهای فعال در این زمینه را به نمایش بگذارند. 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها