درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
رژیم عربستان می دانست که شهادت رساندن شیخ نمر بازتاب منفی در جهان اسلام خواهد داشت
1394/10/16 748

رژیم عربستان می دانست که شهادت رساندن شیخ نمر بازتاب منفی در جهان اسلام خواهد داشت

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: رژیم عربستان می دانست که شهادت رساندن شیخ نمر بازتاب منفی در جهان اسلام خواهد داشت و آتش کینه را در جهان اسلام شعله ور می کند اما دست به این جنایت زدند لذا این اقدام شاهدی است بر اینکه رژیم عربستان به پایگاهی برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام تبدیل شده است

.

نشست خبری "دستآورد های پیرامون بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی" ظهر روز سه شنبه با حضور آیت الله "محسن اراکی" دبیر کل مجمع جهانی تقریب در سالن همایش های موزه شهدای تهران برگزار شد.

آیت الله اراکی طی سخنانی در ابتدای این نشست  ضمن تشکر از اصحاب رسانه، اظهار داشت: اصحاب رسانه و خبرنگاران در برگزاری هرچه بهتر بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی ما را یاری کردند و با تحلیل ها، گزارش ها، تصاویر، اخبار و فعالیت های رسانه ای خود در رساندن پیام وحدت به جهان اسلام و جهان معاصر ما را یاری کردند و این حمایت رسانه ها موجب می شود تا فعالیت های در راستای تقریب به ثمر بنشیند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب همچنین از برخی نهادها از جمله دفتر مقام معظم رهبری، سازمان صدا و سیما، سازمان بسیج مستضعفین، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سازمان اوقاف، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت امور خارجه که در هرچه بهتر برگزار شدن بیست و نهمین کنفرانس وحدت و همچنین برپایی برنامه های هفته وحدت، مجمع جهانی تقریب را یاری کردند تشکر و قدردانی نمودند.

وی افزود: ما در کنفرانس وحدت امسال قریب به 350 مهمان خارجی و همچنین حدود 350 مهمان داخلی داشتیم. ما در کنفرانس امسال با استقبال خوبی از سوی شخصیت های خارجی مواجه شدیم شاید این اقبال زیاد به نوعی نتیجه تصمیم آمریکا برای محدود کردن سفر به جمهوری اسلامی ایران بود.

آیت الله اراکی افزود: همین جا اعلام می کنیم اعمال محدودیت برای سفر به ایران به وسیله رژیم آمریکا نه تنها برای جمهوری اسلامی ایران منشأ مشکلات می شود بلکه جایگاه ایران را در جهان مستحکم تر می کند.

وی اظهار داشت: این اقدام آمریکا نشان دهنده آن است که آمریکا از رفت و آمد های عادی مردم به ایران هراس دارد زیرا از اقتدار ایران می ترسد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در ادامه به شهادت روحانی دینی عربستان اشاره کرد و گفت: حادثه دلخراش به شهادت رساندن شیخ نمر روحانی مجاهد و اسلام خواه عربستان به همراه تعداد زیادی از نیروهای آزادی خواه را به حوزه های علمیه، مردم عربستان و بازماندگان این حادثه تسلیت می گویم.

وی افزود: این حادثه آن هم بلافاصله بعد از برگزاری بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی نشان دهنده آن است که رژیم حاکم عربستان به مبارزه با وحدت اسلامی کمر بسته است و ما باید تلاش کنیم تا این بخش از چهره کریه رژیم سعودی را به جهانیان معرفی کنیم.

آیت الله اراکی با بیان اینکه رژیم سعودی به ابزاری در دست دشمنان اسلام تبدیل شده است، اظهار داشت: هدف اصلی رژیم عربستان ایجاد  تفرقه و تنش و درگیری در جهان اسلام است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب به نامه ای که چند ماه قبل از سوی مجمع جهانی تقریب برای پادشاه عربستان ارسال شده بود، اشاره کرد و گفت: در این نامه از پادشاه عربستان خواستیم فقط یک قدم در راه تقریب بردارد و برای جلوگیری از آثار منفی که این تصمیم برای تقریب دارد از اجرای آن صرف نظر کند و شیخ نمر را اعدام نکند.

وی افزود: در این نامه هشدار دادیم که اعدام شیخ نمر تأثیر بسیار منفی بر وحدت جهان اسلام دارد اما دیدیم که شیخ نمر را به خاطر جرمی که مرتکب نشده بود اعدام کردند.

آیت الله اراکی با بیان اینکه شیخ نمر فقط امر به معروف و نهی از منکر کرده بود، اظهار داشت: در این نامه هشدار دادیم که این حکم بازتاب های منفی در ایجاد تفرقه در جهان اسلام و بر افروختن آتش کینه در جهان اسلام خواهد داشت.

وی افزود: با وجود آنکه عربستان می دانست علاوه بر اینکه این عملشان جرم است، بازتاب منفی نیز در جهان اسلام خواهد داشت و آتش کینه را در جهان اسلام شعله ور می کند اما دست به این جنایت زدند و این اقدام شاهدی است بر اینکه رژیم عربستان به پایگاهی برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام تبدیل شده است. 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: ما کشور های اسلامی را دعوت می کنیم که برای حمایت از وحدت جهان اسلام این حرکت رژیم سعودی را محکوم کنند.

آیت الله اراکی در ادامه اظهار داشت: رژیم عربستان تلاش های زیادی برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام از طریق تزریق پول و همچنین از طریق رسانه های که توسط این رژیم تغذیه می شود، انجام می دهد. امروز عربستان سعودی هم از رسانه های شیعی تفرقه انگیز و هم رسانه های سنی تفرقه انگیز حمایت می کند.

وی افزود: بسیاری از رسانه ها که به نام شیعه بدترین مطالب افراطی و تفرقه انگیز را علیه اهل سنت منتشر می کنند از سوی عربستان حمایت می شوند. این رسانه ها که فرهنگ سب و لعن را علیه اهل سنت منتشر می کنند از سوی عربستان تغذیه می شوند همچنین رسانه های سنی که سعی دارند تفرقه را در جهان اسلام گسترش دهند نیز از سوی عربستان تغذیه می شوند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب اشاره کرد: همچنین عربستان سعودی برنامه های زیادی در زمینه تفرقه از جمله حمایت از گروههای تروریستی و افراطی در عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان انجام می دهد و بسیاری از مدارس پرورش دهنده تروریسم در جهان اسلام از سوی عربستان تغذیه می شوند.

آیت الله اراکی با بیان اینکه باید جهان اسلام بیدار شود، اظهار داشت: متأسفانه کار به جایی رسیده است عربستان سعودی، الازهر را نیز تحت تأثیر اهداف خود قرار داده است . وی با بیان اینکه الازهر همواره در طول تاریخ به عنوان پایگاه وحدت و تقریب در جهان بوده است ، اظهار داشت: ما انتظار داریم شیخ الازهر همان راهی را برود که بزرگان الازهر نظیر شیخ شلتوت رفته اند.

آیت الله اراکی با بیان اینکه الازهر نباید دنباله رو عربستان سعودی باشد، اظهار داشت: الازهر باید تلاش کند که وحدت در جهان اسلام ایجاد شود و اگر مشکلی در جهان اسلام وجود دارد آن را حل نماید.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با تأکید بر اینکه ما به الازهر و بزرگان آن احترام می گذاریم، اظهار داشت: الازهر محور جهان اسلام و پایگاه وحدت جهان اسلام است و متفکرین و اندیشمندان الازهر نقش مؤثری در جهان اسلام ایفا می کنند.

 آیت الله اراکی در ادامه گفت: در کنفرانس وحدت امسال که با حضور پرشور میهمانان برگزار شد، 12 کمیسیون داشتیم که مطالب مهمی در آنها رد و بدل شد و مصوباتی صورت گرفت که اجرای آنها پیگیری خواهد شد.

وی افزود: از دیگر کارهای دیگر انجام شده در کنفرانس امسال، برگزاری نمایشگاه آثار پنج شخصیت تقریبی  در حاشیه اجلاس تکریم این پنج شخصیت بزرگ( شهید باقر صدر، شهیده بنت الهدی صدر، دکتر فتحی یکن، آیت الله آصفی، خانم بنت الشاطئ عایشه عبدالرحمن) بود که همگی از پیشتازان وحدت هستند و در کنفرانس امسال از آثار آنها رونمایی و به خانواده هایشان هدایایی اهدا شد.

آیت الله اراکی ادامه داد: از برنامه های مرتبط با کنفرانس امسال، شب شعر رسول مهربانی است که جمعه شب آینده در تالار شهید آوینی قم برگزار می شود؛ برنامه دیگر برگزاری فیلم جشنواره وحدت است که در اردیبهشت ماه آینده، مصادف با مبعث رسول اکرم(ص) برگزار می شود و تحولی مهم در عرصه فعالیتهای مربوط به وحدت خواهد بود.

وی افزود: از فعالتیهای دیگر مجمع تقریب مذاهب اسلامی، اعلام مسابقه کتاب وحدت است، به بهترین کتابی که در این زمینه نوشته شود در کنفرانس وحدت سال آینده، به ترتیب به نفر اول، دوم و سوم جوایز 100هزار دلاری،  50هزار دلاری و 25هزار دلار اهدا می شود.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در ادامه این نشست در پاسخ به سؤال خبرنگاران گفت: مجمع تقریب در حد توان خود سعی کرده است از سازمانهای مردم نهاد از جمله شهرداری تهران، سازمان فرهنگ و ارتباطات  و ... در پیشبرد و توسعه فعایتهای خود استفاده کند.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد فعالیتهای مجمع تقریب برای پیگیری موضوع شیخ زکزاکی هم گفت: مجمع تقریب در این زمینه علاوه بر صدور بیانیه با تمام اعضای خود در کشورهای مختلف تماس گرفته تا اقدامات لازم برای پیگیری وضعیت این عالم بزرگ انجام شود.

آیت الله اراکی در مورد وظیفه علما در زمینه وحدت و تقریب مذاهب اظهار داشت: عقل و دل مردم در دست علماست  و آنها بزرگترین مسئولیت را در این زمینه بر دوش دارند، مجمع تقریب برای پر رنگ شدن نقش علما در زمینه وحدت همه ساله اشخاصی را به ایران دعوت می کند و برعکس هیأتهای از ایران به دیگر کشورها در رفت و آمد هستند تا بدین ترتیب نقش علمای جهان اسلام در این عرصه فعالتر شود و تلاشهای تفرقه گرایی رو به زوال رود.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در مورد فلسطین هم گفت: فلسطین قلب جهان اسلام است و همیشه باید به عنوان مسأله اول جهان اسلام مطرح شود و دفاع از فلسطین و مسجد الاقصی یکی از مهمترین دغدغه های مسلمانان باشد؛ در کنفرانس امسال هم مسأله فلسطین به طور خاص مورد توجه قرار گرفت و در  نشست کمیته اتحادیه مقاومت و کمیسیون احزاب پشتیبان مقاومت، مسأله فلسطین به عنوان محور وحدت جهان اسلام به طور خاص بررسی شد.

آیت الله اراکی در مورد اهمیت دادن مجمع تقریب به نقش زنان هم گفت: از آنجا که به نقش مهم زنان در فعالیتهای تقریبی معتقد هستیم و در راستای توسعه فرهنگ وحدت و تقریب، یکی از کارهایی مهم مجمع، تأسیس اتحادیه زنان مسلمان بود که در حال حاضر با دبیر کل خانم "طوبی کرمانی" و هیأت امنای قوی از سراسر جهان اسلام در حال فعالیت و بسیار اثر گذار است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها