درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
رهبر مسلمانان كشمير از كشورهاي اسلامي كمك خواست
1395/04/29 608

رهبر مسلمانان كشمير از كشورهاي اسلامي كمك خواست

 

رهبر جناح كنفرانس حريت و از رهبران ارشد استقلال‌طلب كشمير در نامه‌اي به تعدادي از كشورهاي اسلامي، سازمان ملل، اتحاديه اروپا و آ. سه. آن، خواستار حمايت از مردم كشمير در برابر سركوب هند شده است.

 

رهبر جناح كنفرانس حريت و از رهبران ارشد استقلال‌طلب كشمير در نامه‌اي به تعدادي از كشورهاي اسلامي، سازمان ملل، اتحاديه اروپا و آ. سه. آن، خواستار حمايت از مردم كشمير در برابر سركوب هند شده است.

 «سيد علي شاه گيلاني» در اين نامه، خواستار فشار بر هند براي خروج نيروهاي نظامي از منطقه كشمير و احترام به حقوق مسلمانان شده است.  «ميرواعظ فاروق»، «سيدعلي‌شاه گيلاني» و «ياسين ملك» از رهبران استقلال‏طلب كشمير، چهارشنبه هفته گذشته در يك راهپيمايي از سوي نيروهاي امنيتي هند بازداشت شدند.  درگيري بين معترضان و نيروهاي امنيتي در كشمير در 10 روز گذشته 45 كشته و 3هزار و 100 مجروح برجا گذاشته است. اين درگيري كه به دنبال كشته شدن «برهان مظفر واني» رهبر حزب المجاهدين كشمير از شنبه هفته گذشته بعد از تشييع جنازه وي دركشمير آغاز شد، بعد از 10 روز همچنان ادامه دارد.  نيروهاي امنيتي هند روز جمعه هفته گذشته با حضور در نماز جمعه منطقه «انانتاگ» در ايالت جامو و كشمير، برهان مظفر واني و دو همراهش را كشتند.  دولت هند براي مهار اعتراضات از روز دوشنبه گذشته انتشار هرگونه روزنامه و نشريه در اين منطقه را ممنوع و از 10 روز پيش ارتباط اينترنتي و تلفني آنجا را قطع كرده و به اين ترتيب تمامي كانال‏هاي اطلاع‌رساني انانتاگ ‏ را مسدود كرده است.  «نارندرا مودي» نخست‌وزير هند نيز سه‌شنبه هفته گذشته در بازگشت از سفر افريقا با انتقاد از عملكرد رسانه‌ها، اعلام كرد كه رسانه‌ها با انتشار اخبار برهان مظفر واني از وي يك قهرمان ساخته‌اند.  پليس كشمير براي كنترل اوضاع از روز شنبه هفته گذشته ممنوعيت رفت‌و‌آمد و تجمع را در شهرهاي سرينگر، پولواما، انانتيگ، شوپيان، كوپوارا و كولگام به مرحله اجرا گذاشت.  علاوه بر اين دولت هند 2هزار نيروي نظامي را در نقاط مختلف كشمير مستقر كرده است.  با اين حال در روزهاي اخير با افزايش تلفات درگيري در كشمير، تعداد زيادي از مسلمانان در روزنامه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي، انتقادات تندي به عملكرد دولت و نيروهاي امنيتي كردند. امري كه باعث شد «محبوبه مفتي» سروزير ايالت جامو و كشمير نيز به نيروهاي امنيتي و پليس در خصوص رفتار خشونت‌آميز هشدار بدهد. كشمير تنها ايالت هند با اكثريت مسلمان است و درگيري ميان مسلمانان كشمير و نيروهاي امنيتي هند از سال 1989 تاكنون 68 هزار كشته برجا گذاشته است.  بخشي از خاك كشمير در خاك هند و بخش ديگر در خاك پاكستان است، ولي هر دو كشور ادعاي مالكيت بر كل كشمير را دارند و همين موضوع يكي از علل اصلي مناقشه ديرينه ميان دهلي نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاكستان از هند در سال 1947 است.  هند هميشه مسلمانان كشمير را متهم به همكاري با پاكستان مي‌كند و مدعي است كه آنها مي‌خواهند كشمير به پاكستان ملحق شود، درحالي كه كشميري‌ها اميدوارند با تداوم مبارزاتشان كشوري مستقل تشكيل دهند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها