درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397 10 شعبان 1439 Thursday 26 April 2018
دعوت از آیت‌الله مکارم شیرازی برای شرکت درهمایش علمای اهل سنت و شیعه
1394/06/03 535

دعوت از آیت‌الله مکارم شیرازی برای شرکت درهمایش علمای اهل سنت و شیعه

شیخ الازهر به طور رسمی از آیت‌الله مکارم شیرازی برای شرکت در کنفرانس علمای اهل سنت و شیعه برای مبارزه با تفکیر دعوت به عمل آورد.
    در پی مکاتبه اخیر آیت‌الله مکارم شیرازی با دکتر احمد الطیب شیخ الازهر، وی با ارسال پاسخی محترمانه‌ به آیت‌الله مکارم شیرازی ضمن تشکر از نامه مذکور، بر اهمیت حفظ وحدت اسلامی تاکید کرده است.

  در این نامه آمده است: اختلافات مذهبی در این زمان در حد اختلاف فکری باقی نمانده، بلکه تبدیل به جنگ و کشتار و خونریزی شده است که نه اهل تسنن از آن سود می برند و نه شیعیان! بلکه تنها کسی که از آن بهره‌برداری می‌کند دشمنان اسلام هستند که در کمین مسلمانان نشسته‌اند.   وی می‌افزاید: اهالی سیاست از این نزاع مذهبی به منظور کشتار و دخالت در امور دیگران و توهین به شخصیت‌ها و مقدسات دینی و ... سوء استفاده می‌کنند.   شیخ الازهر با اشاره به ضرورت گفت‌وگوی علمای مذاهب اسلامی تصریح می‌کند: من بارها بر ضرورت برگزاری همایشی با حضور برجسته‌ترین علمای شیعه و سنی تاکید کرده‌ام تا به واسطه آن بتوانیم از خطراتی که متوجه همه ماست گرفته و با پیروزی خارج شویم.   در این همایش باید فتوای صریحی مبنی بر حرمت قتل شیعه بدست اهل سنت و همچنین قتل اهل تسنن بدست شیعیان صادر شود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها