درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397 10 شعبان 1439 Thursday 26 April 2018
دشمن از ائتلاف مسلمانان می‌ترسد
1395/05/16 634

دشمن از ائتلاف مسلمانان می‌ترسد

 

شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت نماز ظهر و عصر را به امامت آیت الله خرازی اقامه کردند

 

 

و پس از ارائه گزارش حجت الاسلام و المسلمین سلیمانی، دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور درباره برنامه های ایام دهه کرامت، آیت الله خرازی، استاد حوزه علمیه قم به سخنرانی پرداخت و تصریح کرد: یکی از وظایف بزرگ جامعه شیعه، اتحاد و ائتلاف است.

 

 

 

استاد حوزه علمیه قم با بیان این که دشمن از ائتلاف مسلمانان می ترسد، اظهار داشت: دشمن تنها از ناحیه عدم اتحاد و ائتلاف مسلمانان توانسته است به اسلام و مسلمانان ضربه بزند، بنابراین مسلمانان باید همواره اتحاد و ائتلاف خود را حفظ کنند.

 

 

 

وی با اشاره به این که مسلمانان در مذهب‌های مختلف دارای مشترکاتی هستند، گفت: هر یک از مسلمانان عقایدی دارند که باید محترم شمرده شود، اما مشترکاتی هم بین مسلمانان وجود دارد که باید تقویت شود.

 

 

 

آیت الله خرازی با اشاره به اهمیت فعالیت مساجد در کشور، عنوان کرد: مساجد محل عبادت هستند و گرچه در مساجد، عبادت مقدم بر سایر کارهاست اما باید کمال استفاده را از مساجد داشته باشیم.

 

 

 

وی یادآور شد: متأسفانه امروز مردم که در مسجد حضور می‌یابند، نسبت به یکدیگر آشنایی ندارند، در حالی که افراد باید در مسجد همدیگر را بشناسند، دفتری برای شناسایی مومنین در مساجد تشکیل شود و هنر‌ها و صنعت‌های افراد در دفتر ثبت شود، در این صورت، مساجد فعلیت و فاعلیت پیدا می‌کند و اثرگذاری بیشتری دارد.

 

 

 

استاد حوزه علمیه قم در پایان تصریح کرد: تلاش شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت در برگزاری مراسم مختلف در ایام دهه کرامت قابل تقدیر است که امید است تلاش شما مورد توجه امام عصر (ع) قرار بگیرد. 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها