درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
درک عمق فضائل امام رضا(ع) فرهنگ بشریت را نهادینه می‌سازد
1394/06/04 1371

درک عمق فضائل امام رضا(ع) فرهنگ بشریت را نهادینه می‌سازد

 آشنایی با عمق فضائل امام مهربانی از منظر هنر متعهد تلاشی مدبرانه برای نهادینه کردن فرهنگ بشریت است.

 

 

 علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین‌‌المللی امام رضا (ع) که با حضور علما و برگزیدگان داخلی و خارجی سوم شهریور در سالن فرهنگی صبا در مشهد مقدس برگزار شد ،پیام حسن روحانی رئیس جمهور را به شرح زیر قرائت کرد:

ولادت امام رضا (ع) را گرامی‌ می‌دارم که با حضور همه فرهیختگان در سیزدهمین جشنواره فرهنگی هنری به نام این امام همام برگزار می‌شود. ایران عزیز ستاره هدایتی است، منظومه ولایت را روشنایی بخش دیدگان خود ساخته که نماد علم و حرکت، فکر، منطق و تدبیر و اعتدال بوده است.

مناظره‌های سنگین او با علمای هم عصرشان مایه مباهات همه ما در سراسر ادوار تاریخ بوده و خواهد بود. این جشنواره مبارک که برای ترویج اعتدال رضوی با محوریت گفت‌وگوی مذاهب و تکیه بر رفع موارد انحرافی ایجاد شده‌، بستری سازنده برای همدلی و همگرایی ادیان و مذاهب شده است.

دستاورد یکسال توجه ویژه و هم‌دلانه اساتید فرهنگ و ادب گنجینه گران‌بهایی است که آثار آن منشأ خلاقیت‌ها و آفرینش‌های تازه و اثرگذار می‌شود. یقیناً این اهتمام چشم‌گیر گامی بزرگ در راه اعتلای سرمایه‌های فرهنگ بزرگ ملت ایران است.

درک ابعاد وجودی و آشنایی با عمق فضائل امام مهربانی از منظر هنر متعهد تلاشی مدبرانه برای نهادینه کردن فرهنگ بشریت است. آفرینش‌های هنری چون از دل هنرمند برمی‌خیزد بر دل همگان می‌نشیند.

انسان در پرتو آموزه‌های دینی و مشی اعتدال می‌تواند به آهنگ زندگی خود تعادل بخشیده و افق‌های زندگی خود را گسترش دهد.

از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان جشنواره صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم و امیدوارم با بهره‌گیری بیشتر و تدوام و ارتقای سطح کیفی این امکانات ارزشمند بیش از پیش شاهد رشد و بالندگی ایران اسلامی باشیم.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها