درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
حمله صهیونیست ها به اردوگاه قلندیا
1394/08/26 1037

حمله صهیونیست ها به اردوگاه قلندیا

درحمله نظامیان ارتش صهیونیستی به اردوگاه قلندیه در شمال قدس اشغالی 3 فلسطینی شهید و بیش از 20 نفر مجروح شدند. دراین حمله یک نظامی صهیونیست نیز به هلاکت رسید.
     

در این حمله که بامداد روز دوشنبه صورت گرفت بیش از 20 فلسطینی نیز به ضرب گلوله های نظامیان صهیونیست زخمی شدند. همچنین شمار زیادی از نیروهای اشغالگر با هجوم به منزل محمد اوشاهین زندانی فلسطینی، آن را منفجر کردند. وی متهم است که در ماه ژوئن گذشته دو شهرک نشین صهیونیست را از پای در آورده بود. نظامیان ارتش صهیونیستی پس از  این جنایت و با برجاگذاشتن یک کشته از اردوگاه قلندیه عقب نشینی کردند. منابع فلسطینی گفتند نظامی به هلاکت رسیده حین تخریب یک ساختمان مسکونی در اردوگاه قلندیا به دست نیروهای مقاومت فلسطینی زخمی و سپس کشته شد . خبر دیگر اینکه نظامیان رژیم صهیونیستی با تیراندازی، هشت فلسطینی از جمله جعفر شتیه خبرنگار خبرگزاری فرانسه را در محله النقار در غرب شهر قلقیلیه در شمال کرانه باختری رود اردن زخمی کردند. این هشت نفر به ضرب گلوله های جنگی نظامیان اسراییلی زخمی و 14 نفر دیگر نیز بر اثر استنشاق گازهای سمی مصدوم شدند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها