درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 28 دي 1396 1 جمادی‌الاول 1439 Thursday 18 January 2018
حضور معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نمایشگاه قرآن و عترت در مشهد مقدس
1394/04/10 658

حضور معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نمایشگاه قرآن و عترت در مشهد مقدس

دهمین دوره نمایشگاه قرآن و عترت استان خراسان رضوی  با حضور معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  در مشهد مقدس در حال برگزاری است

 

دهمین دوره نمایشگاه قرآن و عترت استان خراسان رضوی  با حضور معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  در مشهد مقدس در حال برگزاری است. دهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد از پنجم تا 14 تیرماه همزمان با نهم الی هجدهم رمضان المبارک در محل دائمی نمایشگاه‌ بین‌المللی مشهد برپا می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند ساعت 18 الی 24 از نمایشگاه بازدید کنند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها