درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397 10 شعبان 1439 Thursday 26 April 2018
حضور معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نمایشگاه قرآن و عترت در شهر مقدس قم
1394/04/08 807

حضور معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نمایشگاه قرآن و عترت در شهر مقدس قم

سومین نمایشگاه قرآن و عترت استان قم با حضور  معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آغازبه کار کرد.

 

سومین نمایشگاه قرآن و عترت استان قم با حضور  معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آغازبه کار کرد.  این نمایشگاه به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم و اداره کل فرهنگ و ارشاد استان قم در 25 غرفه و با حضور انتشاراتی همچون مجمع تقریب مذاهب اسلامی، انصاریان، اسوه و همچنین غرفه های حجاب و عفاف و هنرهای دستی دینی برپا گردیده است.

سرپرست سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم در تشریح فضای این نمایشگاه گفت: نمایشگاه قرآن و عترت امسال در یک محیط کوچکتری نسبت به سال های گذشته افتتاح گردیده ولی از نظر کیفی و شکل ظاهری در شرایط بهتری قرار دارد.

سید رسول موسوی نژادیان اظهار داشت: در جهت برپایی این نمایشگاه، همکاری خوبی بین شهرداری قم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم ایجاد شد و امیدواریم این ظرفیت بتواند در همه عرصه های فرهنگی هنری استان، به ترویج فرهنگ قران و عترت و سایر فعالیت های فرهنگی هنری کمک شایانی داشته باشد.

 وی افزود: در نمایشگاه امسال موسسات قرانی فعالیت های خود را در غالب های آموزشی، ترویجی، نرم افزار عرضه کرده اند و همچنین موسساتی که در حوزه تولید محصولات قرآنی فعالیت می کنند، حضور دارند.

سرپرست سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم از حضور غرفه‌های هنری در این نمایشگاه خبر داد و گفت: کارگاه‌های هنری در غالب هنرهای تجسمی و صنایع‌دستی در این نمایشگاه فعال هستند که عمده آثار هنری آنها عرضه‌شده و همچنین در بعضی از غرفه‌ها کار هنری توسط هنرمندان اجرا می‌شود.

این نمایشگاه از هفتم تا سیزدهم تیرماه 1394 از ساعت 22 الی 1 بامداد در سالن غدیر واقع در چهارراه شهدا، ابتدای خیابان معلم برای بازدید علاقه‌مندان دایر است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها