درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 8 شعبان 1439 Tuesday 24 April 2018
حضور مجمع تقریب مذاهب اسلامی بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات
1394/08/16 757

حضور مجمع تقریب مذاهب اسلامی بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات

بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات با شعار «نقد منصفانه؛ پاسخ مسئولانه»  با حضور مجمع تقریب مذاهب اسلامی آغاز به کار کرد.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از این در نشست خبری از حضور بیش از 600 رسانه و 567 غرفه در نمایشگاه امسال خبر داده بود که بیشترین متراژ به غرفه مطبوعاتی ها با هزار و 420 متر اختصاص دارد و بیشترین غرفه در بخش سیاسی- اقتصادی با 79 غرفه است.در بخش دین و اندیشه نمایشگاه مطبوعات 27 شرکت کننده، در بخش فرهنگی 57، در بخش سیاسی و اقتصادی 78، در بخش آموزشی 71، در بخش عمومی و خانواده 44، در بخش کودک و نوجوان 7، در بخش موسسات مطبوعاتی 22 و در بخش نشریات استانی منطقه‌ای و محلی 33 شرکت کننده حضور خواهند داشت.رسانه های منطقه‌ای و محلی، نشریات دانشجویی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد، روابط عمومی دستگاه ها و ادارات کل ارشاد استان های کشور نیز همچون دوره های گذشته در این نمایشگاه حضور دارند.همچنین غرفه های رسانه و مقاومت، دفاع مقدس، چهره ها و تجربه ها، موزه مطبوعات، نمایشگاه عکس توافق هسته ای و کارگاه کاریکاتور در نمایشگاه مطبوعات برپا می شود.نمایشگاه مطبوعات در حالی امروز افتتاح شده که علیرغم پیگیری‌های خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما هیچ گونه اطلاع رسانی درباره مراسم افتتاحیه از سوی دست اندرکاران نمایشگاه صورت نگرفته است.همچنین امسال برخی رسانه ها نظیر خبرگزاری های فارس، تسنیم، نسیم و روزنامه کیهان از حضور در نمایشگاه انصراف داده اند.این موضوع در نشست خبری معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد از دید خبرنگاران دور نماند؛ انتظامی در پاسخ به سوالی درباره تحریم نمایشگاه توسط برخی رسانه ها گفته بود که دوره تحریم گذشته است.بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات در مصلای امام خمینی (ره) برپا شده است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها