درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
حشد الشعبی یکی از نعمت های بزرگ الهی برای مردم عراق است
1395/06/10 643

حشد الشعبی یکی از نعمت های بزرگ الهی برای مردم عراق است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با اشاره فعالیت های حشد الشعبی درعراق تأکید کرد: حشد الشعبی یکی از نعمت های بزرگ الهی برای مردم عراق است که به دنبال دعوت مراجع بزرگ عراق تشکیل شد و توانست به پیروزی های بزرگی دست پیدا کند.
     

 شیخ "اکرم الکعبی" دبیرکل گروه مقاومت اسلامی "حرکت النجباء" عراق و هیئت همراه عصر روز سه شنبه با آیت الله "محسن اراکی" دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدار و گفت و گو کردند.   آیت الله اراکی در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از پیروزی رزمندگان مقاومت در نبرد با تروریست ها، اظهار داشت: مشکلات کنونی عراق فقط مشکل عراقی ها نیست بلکه مشکل همه مسلمین است.   وی با اشاره به دوران سخت حکومت صدام بر مردم عراق، اظهار داشت: صدام عراقی ها را نمایندگی نمی کرد و به دنبال مصلحت عراقی ها نبود بلکه مصلحت آمریکایی ها را دنبال می کرد حتی حمله صدام به کویت با چراغ سبز آمریکا صورت گرفت تا بهانه ای برای حضور آمریکایی ها در منطقه خلیج فارس باشد.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه دشمن اصلی مردم عراق آمریکا است، گفت: مردم عراق صدام را بیرون کردند اما آمریکا بر روی این موج سوار شد و با سقوط صدام وارد این کشور شدند این در حالی بود که آمریکایی ها در تمام جنایت های صدام با وی شریک بودند.   آیت الله اراکی در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات حشد الشعبی در عراق تأکید کرد: حشد الشعبی یکی از نعمت های بزرگ الهی برای مردم عراق است که به دنبال دعوت مراجع بزرگ عراق تشکیل شد و توانستند به پیروزی های بزرگی دست پیدا کنند.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: روح حاکم بر حشد الشعبی روح ولایت الهی است و حشد الشعبی یکی از مظاهر ولایت الهی است.   وی اظهار داشت: مجاهدین حشد الشعبی، سیاستمداران و فعالان عرصه فرهنگی عراق باید توجه کنند دشمن به دنبال این است که در ملت عراق نفوذ کند تا بتواند در میان آنها چند دستگی و تفرقه ایجاد کند.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه ملت عراق، ملتی متحد هستند، اظهار داشت: ملت عراق دارای هویت واحد و یک ملت مسلمان هستند و باید همواره وحدت خود را در برابر دشمن حفظ کنند.   آیت الله اراکی در ادامه به دوران جدید فعالیت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اشاره کرد و گفت: در دوران جدید مجمع جهانی تقریب وارد فعالیت های عملی و میدانی شده است و در این مرحله اتحادیه جهانی علمای مقاومت شکل گرفت که اکنون بیش از 500 عالم از سراسر جهان اسلام عضو این اتحادیه هستند.   وی افزود: تشکیل کمیته مساعی حمیده  یکی از اقدامات دوران جدید فعالیت های مجمع جهانی تقریب است که این کمیته میان طرف های درگیر در کشورهای اسلامی میانجیگری می کندو به حل اختلافات کمک می کند.   آیت الله اراکی در پایان تأکید کرد: پیروزی نهایی حشد الشعبی در نبرد با گروههای تکفیری و تروریست ها نزدیک است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها