درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397 10 شعبان 1439 Thursday 26 April 2018
حادثه منا فاجعه عظیم برای کل جهان اسلام و به‌ ویژه جمهوری اسلامی ایران بود
1395/03/25 554

حادثه منا فاجعه عظیم برای کل جهان اسلام و به‌ ویژه جمهوری اسلامی ایران بود

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و عضو مجلس خبرگان رهبری، وزارت امور خارجه کشورمان را اصلی‌ترین مرجع پیگیری فاجعه منا دانست و گفت: وزارت خارجه اقداماتی انجام داده اما به شکل «منظم و قوی» نبوده است.
     

آیت‌الله محمد‌علی تسخیری درباره لزوم پیگیری ابعاد و دلایل «فاجعه منا» توسط وزارت امور خارجه و سایر نهادهای مسئول که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است، گفت: این فاجعه عظیم برای کل جهان اسلام و به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران به‌وقوع پیوست.    وی ادامه داد: علت این فاجعه تلخ، سوء‌مدیریت، کینه بعضی از مسئولان اداری سعودی و عدم اهمیت به مراسم حج از سوی دست‌اندرکاران حج  بود.    این عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرگزاری تسنیم یادآور شد: به غیر از فاجعه منا که برای جهان اسلام تلخ و تاسف‌بار بود، همه ساله شاهد فجایع زیادی در زمان مراسم حج هستیم که نشان‌دهنده کم اهمیت شمردن مراسم حج از سوی مسئولان سعودی است و معتقدیم باید جهان اسلام این مسائل را بررسی کند و در یک محکمه لایق نسبت به این عملکرد عربستان سعودی حکم صادر کند.   آیت الله تسخیری، عربستان را لایق خادم‌الحرمینی ندانست و تاکید کرد: متاسفانه هر سال شاهد مشکلات و فجایع برای زائران خانه خدا هستیم و بنده تمامی این معضلات را در مراسم کنفرانس همکاری اسلامی و بین وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی مطرح کرده و خواستار جلوگیری از ادامه این رفتارها شدم.    وی در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی برای احقاق حقوق شهدای فاجعه منا از سوی مسئولان انجام گرفته است؟ گفت: چندی قبل حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی وزیر دادگستری اعلام کرد که ما در حال فراهم آوردن ارسال شکایت به دادگاه لاهه هستیم که امیدواریم این مهم به نتیجه مطلوبی برسد و حقوق شهدای منا با محکومیت رژیم سعودی ستانده شود.    این عضو مجلس خبرگان رهبری درباره اقدامات وزارت امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: وزارت خارجه اصلی‌ترین نهاد پیگیری برای فاجعه منا است و باید صدای مظلومیت شهدای فاجعه منا را به جهانیان و دادگاههای بین‌المللی برساند؛ وزارت امور خارجه اقداماتی انجام داده اما این اقدامها هنوز به شکل منظم و قوی نبوده است.    مشاور مقام معظم رهبری در امور فرهنگی جهان اسلام ضمن انقاد از عملکرد عربستان سعودی برای حج تمتع 95 متذکر شد: امسال عربستان سعودی «سد عن سبیل‌الله» انجام داده که این  گناه بزرگی بود که از سوی آنان انجام شده است.    وی تصریح کرد: بالاترین حمله‌ای که قرآن به منافقین و کفار می‌کند این است که آنها «سد عن سبیل‌الله» کردند و رژیم سعودی هم «سد عن سبیل‌الله» را انجام داده که امیدواریم خداوند جزای منافقین را به آنها بدهد.   مقام معظم رهبری پس از فاجعه منا در تاریخ هفتم مهر سال گذشته در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری حج، فاجعه بسیار تلخ و حیرت‌انگیز منا را از جمله امتحانات الهی خواندند و با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر در قبال این مصیبت بزرگ تأکید کردند: «این حادثه به‌ هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به‌صورت قاطع دنبال کنند؛ این مسئله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سال‌ها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه آماج این حرکت نیز باید دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر باشند».  

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها