درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
جمعه خونين پاريس
1394/08/23 1075

جمعه خونين پاريس

درحمله تروريستهاي مسلح به هفت منطقه در پايتخت فرانسه دستکم 153 تن کشته و 200 نفر شدند.
       

  دراين حمله که جمعه شب صورت گرفت تروريستهاي مسلح با حمله به چند مکان ازجمله مرکز هنری باتاکلان، رستوران کامبوج در منطقه یازده پاریس و رستوراني ديگر نزديک استادیوم ملی فرانسه جمعيت حاضر در محل را به رگبار بستند. اين حملات همزمان را گروه تکفيري تروريستي داعش برعهده گرفته است و هشت تن از تروريستها نيز در اين حملات کشته شدند. گفته مي شود 3 تن از تروريستها کمربند انفجاري خود را در بين جمعيت منفجر کرده اند. گزارشها حاکيست دست‌کم ۶۰ نفر نیز در محلی در نزدیکی استاديوم شهر پاريس به گروگان گرفته شده‌اند. حملات همزمان با بازي تیم ملی فوتبال فرانسه با آلمان در پاريس انجام شد  و فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه هم برای تماشای این بازی در استادیوم حضور داشته که به محلي امن منتقل شده است. رئيس جمهور فرانسه گفت: مبارزه ما با تروريست ها بي‌رحمانه خواهد بود. فرانسوا اولاند که به همراه نخست وزير و تني چند از وزراي دولت فرانسه در محل گروگانگيري پاريس حاضر شده بود، به خبرنگاران گفت: مي خواستيم اينجا و در کنار همه کساني باشيم که شاهد اين اتفاقات وحشتناک بودند تا به آنان بگويم مبارزه اي بي رحمانه خواهيم کرد. زيرا وقتي تروريست ها مي توانند چنين وحشيگري انجام دهند بايد مطمئن باشند که در  مقابل شان فرانسه اي مصمم و فرانسه اي متحد قرار خواهد داشت. فرانسه اي که اجازه نخواهد داد تحت تاثير قرار بگيرد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها