درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
تجمل گرایی آفت اقتصاد مقاومتی است
1395/04/15 622

تجمل گرایی آفت اقتصاد مقاومتی است

 دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه حوزه های علمیه در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش آفرینی کنند، افزود: تجمل گرایی و مصرف گرایی آفت اقتصاد مقاومتی است.

 

آیت‌الله محسن اراکی، نماینده مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری و دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با بیان اینکه تجمل گرایی و مصرف گرایی آفت اقتصاد مقاومتی است، گفت: اقتصاد مقاومتی در کشور سبب اقتصادی پویا می شود.

 

 

 

ضرورت گسترش ارزش های اسلامی و تحقق مطالبات رهبری در جامعه

 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه حوزه های علمیه در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش آفرینی کنند، گفت: حوزه و روحانیان در هر زمان در مسیر گسترش ارزش های اسلامی و همچنین تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب موفق بوده است و امروز حوزه های علمیه در کشور رسالت و وظایت خطیری بر عهده دارند.

 

 

 

نماینده مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری، تدبیر،‌ برنامه ریزی و مدیریت قوی را از عوامل مهم تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور دانست و خاطر نشان کرد: بسیج نیرو و امکانات در کنار کار مضاعف به خوبی می تواند مسیر اقتصاد مقاومتی را هموار کند.

 

 

 

با هوشیاری می توانیم نقاط ضعف دشمن را شناسایی کنیم

 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همه و همه به سبب تحقق اقتصاد مقاومتی باید با برنامه ریزی های منسجم و یکپارچه توطئه‌ها، کارشکنی ها، فشارها، تحریم ها و مانع تراشی های دشمنان و بدخواهان را خنثی کنند.

 

 

آیت‌الله اراکی در ادامه با اشاره به اینکه امروز با هوشیاری می توانیم نقاط ضعف دشمن را شناسایی کنیم، گفت: مردم و مسؤولان هوشیار ما باید با شناسایی نقاط ضعف دشمنان در مسیر ضربه زدن به دشمن وارد عمل شوند و با این کار نقشه های شوم آن ها را نقش بر آب کنن

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها