درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 8 شعبان 1439 Tuesday 24 April 2018
تأسیس بنیاد اسلامی ابن‌سینا در آلمان
1395/06/09 573

تأسیس بنیاد اسلامی ابن‌سینا در آلمان

رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه فیلیپ ماربوگ آلمان عنوان کرد که اخیراً بنیادی اسلامی به نام ابن سینا در آلمان شروع به فعالیت کرده که همچون کلیساها که به مسیحیان کمک می‌کنند، به مسلمانان خدمات ارائه می‌دهد
 

 دهمین نشست از سلسله نشست‌های خیر ماندگار با موضوع «آشنایی با مؤسسه‌های دانش بنیان خیریه در آلمان» با سخنرانی کریستوف ورنر، ایران شناس و پژوهشگر تاریخ مدرن ایران، رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه فیلیپ ماربوگ آلمان عصر دیروز (8 شهریور) در بنیاد خیریه راهبری آلاء برگزار شد.

در ابتدای این نشست الهام ملک‌زاده، عضو هیأت علمی پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی طی سخنانی به معرفی کریستوف ورنر پرداخت و عنوان کرد: وی از ایران‌شناسان تاریخ مدرن ایران است که در بخش وقف در ایران تحقیق کرده و بانک اطلاعاتی که شامل تصاویری از اسناد تاریخی و تصویری ایران است را ایجاد کرده و با ایران شناسان ایران آشنا است.

وی در ادامه افزود:‌ سندخوانی و تصحیح نسخ خطی از جمله اقدامات او محسوب می‌شود. از مهمترین کارهای ورنر نیز بررسی واقف در عصر قاجار و وقف در آیینه تحولات اجتماعی در دوره قاجار است.

 

در ادامه این مراسم کریستوف ورنر طی سخنانی عنوان کرد: من اول مطمئن نبودم که انتظار شما از من چیست، به همین دلیل بیشتر تمایل دارم این جلسه به صورت گفت‌وگویی برگزار شود.

وی در ادامه افزود: من در دانشگاه همیشه فهرستی از دانشجویانی دارم که خواستار کمک علمی و مالی هستند بنابراین خواسته‌های آنها را از طریق موسسات خیریه برآورده می‌کنم.

ورنر با اشاره به اینکه مؤسسات خیریه در آلمان به صورت هرمی هستند که رأس هرم آنها مؤسسات بزرگ مالی‌ قرار دارند و از دولت کمک دریافت می‌کنند، توضیح داد: بنابراین ما هرچه به سمت قاعده هرم پیش می‌رویم، مؤسسات خیریه، کوچک و مردمی و مستقل می‌شوند.

این ایران شناس آلمانی اظهار داشت: یکی از این مؤسسات بنیاد DAAD است که از دولت آلمان کمک دریافت می‌کند و این مؤسسه پولی را که از دولت دریافت می‌کند به طور مستقل و بدون نظارت دولت می‌تواند به اهدافی که خود تعیین کرده تخصیص دهد. یکی از اهداف موسسه این است که به دانشجویان آلمانی که قصد دارند خارج از آلمان تحقیق و پژوهش کنند، پول اختصاص داده می‌شود و همچنین دانشجویان خارجی که قصد دارند به آلمان برای تحقیق بیایند.

کریستوفر ورنر در ادامه افزود: برخی بنیادهای دیگر به احزاب سیاسی یا انجمن‌های کارگری و کلیسا وابسته هستند و از دولت کمک می‌گیرند تقریبا نیمی از بودجه آنها را دولت به آنها پرداخت می‌کند به عکس مؤسسه‌ای که در بالا بدان اشاره کردم، این مراکز در راستای اهداف و ایدئولوژی خاص خود کار می‌کنند.

وی با بیان اینکه هر حزبی در آلمان بنیادی خیریه دارد از جمله این احزاب، حزب همسایه که حزبی مسیحی است، سوسیال دموکرات‌ها، لیبرال‌ها و حزب سبز نام دارند، توضیح داد: این احزاب به افرادی که به آنها از نظر فکری نزدیک هستند کمک می‌کنند البته شرط عضویت برای آنها وجود ندارد و بنیادهایی که به کلیسا وابسته هستند به مسیحیان و حتی مسلمانان نیز کمک می‌کنند اما افرادی که خداناباور هستند منطقا نباید از آنها انتظار کمک مالی داشته باشند.

ورنر افزود:‌ اخیرا بنیاد اسلامی ابن سینا نیز در آلمان شروع به کار کرده که به مسلمانان همچون کلیساها به مسیحیان بورس می‌دهد.

وی ادامه داد: شرکت‌های بزرگ از جمله فولکس واگن، هنکل، تایسون، مرکاتور، بوش و ... نیز بنیاد خیریه دارند که هر یک در زمینه خاص خود فعالیت می‌کنند، به طور مثال شرکت فولکس واگن بیشتر در زمینه علمی فعالیت می‌کند، هنکل بیشتر به حوزه تاریخ، هنر و پژوهش اهمیت می‌دهد که خود من نیز در تحقیقی درباره تاریخ تئاتر ایران و تأثیر آن در ملی‌گرایی ایران در دولت پهلوی به آنها ارائه دادم و آنها نیز موافقت کرده و درحال کار بر آن هستند.

ورنر با بیان اینکه سرمایه‌گذارهای وابسته به شرکت‌ها از دولت کمک نمی‌گیرند، گفت: آخرین بنیادهای خیریه کوچک، خانوادگی و قدیمی هستند که بیشتر منطقه‌ای و محلی کار می‌کنند.

در انتهای این نشست از پروژه‌ای به نام «کیف مهربانی» توسط بنیاد خیریه آلاء رونمایی شد که در راستای انگیزش و ایجاد پویش مردمی شامل یک کیف با لوازم تحریر است که در آستانه ماه مهر به دانش آموزان محروم به خصوص مرزنشینان و به ویژه مردم محروم سیستان و بلوچستان و کرمان در راستای فرهنگ سازی امور خیریه در ایران انجام می‌شود.

از این طریق هر دانش‌آموزی که از خانواده متوسط است می‌توانند یک دانش آموز دیگر را روانه مدرسه کند.

علاقه مندان برای شرکت در طرح پوشش کیف مهربانی می‌توانند به سایت بنیاد خیریه آلاء رجوع کرده و قسمت کیف مهربانی را کلیک کند و با پرداخت مبلغ بتوانند در این طرح مشارکت کنند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها