درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
بیانیه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درپی حوادث نیجریه
1394/09/28 1058

بیانیه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درپی حوادث نیجریه

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بیانیه ای، حوادث اخیر نیجریه را محکوم و این حوادث را ناشی از فاجعه طایفه گرایی در جهان اسلام ارزیابی کرد.
       

در بیانیه مجمع تقریب آمده است: باردیگر دستهای پنهان، فاجعه ای دیگر از فجایع طیافه گرایی و تعصبات را در جهان اسلام به وجود آورد و این بار نیجریه را مورد هدف خود قرار داد.   این بیانیه می افزاید: نیجریه شاهد نسل کشی، تعرض به مقدسات، و تجاوز به علمایی چون شیخ ابراهیم زکزاکی است که عمر خویش را در دعوت به الله و هدایت امت اسلامی بر طریق رسول الله و اهل بیت(ع) سپری کرده است.   در ادامه بیانیه تاکید شده است: بدون شک صهیونیسم جهانی و همدستان آن در کشورهای منطقه، در پشت پرده این حوادث دردناک و تاسف بار قرار دارند؛ ما همچنین یقین داریم که این گونه جنایتهای پست، امت اسلامی را از ادامه راه وحدت و عزت و کرامت باز نمی دارد.   در پایان این بیانیه آمده است: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی این اقدام جنایتکارانه را محکوم کرده و از حکومت نیجریه می خواهدم تحقیقی دقیق در این مسئله انجام دهد و دست های پشت پرده را نمایان سازد؛ همچنین از امت اسلامی می خواهیم این جنایت را محکوم کنند و مراتب ناخرسندی و مخالفت خود را با آن ابراز دارند. 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها