درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 3 ارديبهشت 1397 7 شعبان 1439 Monday 23 April 2018
بیانیه مجمع جهانی بیداری اسلامی در محکومیت جنایت کشتار شیعیان نیجریه
1394/09/25 1131

بیانیه مجمع جهانی بیداری اسلامی در محکومیت جنایت کشتار شیعیان نیجریه

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در بیانیه ای به مناسبت اقدامات ضدانسانی ارتش نیجریه علیه مردم مسلمان این کشور، تصریح کرد: دولت نیجریه هرچه زودتر مسببین فاجعه نیجریه را به جزای اعمالشان برساند.
  "علی اکبر ولایتی" دبیر کل مجمع در بیانیه  اقدامات ضدانسانی ارتش نیجریه علیه مردم مسلمان این کشور را محکوم کرد .

  در این بیانیه آمده است: خبر تهاجم وحشیانه ارتش نیجریه به مسلمانان این کشور که موجب شهادت و زخمی شدن گروه کثیری از مردم مؤمن و خداجوی بزرگترین کشور اسلامی آفریقا شد، موجب تأسف و اندوه فراوان امت اسلامی در سراسر جهان گردید.   ولایتی در ادامه بیانیه خاطرنشان کرده است: سابقه اقدامات خشن و کشتار وحشیانه مردم مسلمان آن کشور توسط نیروهای نظامی نیجریه در هنگام برپایی تظاهرات روز جهانی قدس در ماه مبارک رمضان سال گذشته هنوز در خاطره ها زنده است که تنها گناه آن تظاهر کنندگان مظلوم، حمایت از فلسطین و مخالفت با اشغال قبله اول مسلمین بود.   در این بیانیه با اشاره به بغض رژیم صهیونیستی از برگزاری مراسم باشکوه اربعین حسینی (ع)، تأکید شده است: امسال نیز بدون تردید، راهپیمایی عظیم میلیونها نفر پیروان و محبان اهل بیت (علیهم السلام) به مناسبت سالگرد اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در نیجریه موجب شد که با تحریک رژیم صهیونیستی و حمایت خشونت­ طلبان وهابی که بازماندگان بنی امیه در عصر ما می باشند، این تهاجم بی­ سابقه جنایتکارانه علیه مسلمانان انجام شود.   ولایتی در ادامه تأکید کرد: مجمع جهانی بیداری اسلامی ضمن تسلیت به خانواده­ ها و بازماندگان شهدای این فاجعه دردناک و آرزوی سلامتی برای حضرت علامه شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر بزرگ جنبش بیداری اسلامی نیجریه و خانواده محترم ایشان و دیگر مجروحین این واقعه مؤلمه، خواستار آن است که کلیه مسلمانان بی­گناهی که به جرم محبت اهل بیت علیهم السلام در زندان تحت شکنجه­ های قرون وسطایی هستند، آزاد شوند و از دولت نیجریه می­ خواهد که هرچه زودتر مسببین این فاجعه را تعقیب، دستگیر و محاکمه نموده و آنها را به جزای اعمال وحشیانه­ شان برساند.  در پایان بیانیه، مجمع جهانی بیداری اسلامی از تمامی ملل مسلمان در سراسر جهان خواست تا صدای اعتراض خود را به گوش جهانیان برسانند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها