درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
بیانیه دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  به مناسبت سالروز اشغال فلسطین
1395/02/26 634

بیانیه دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به مناسبت سالروز اشغال فلسطین

مجمع تقریب مذاهب اسلامی هم زمان با سالروز نکبت ضمن ابراز همدردی و همبستگی با مردم مظلوم فلسطین، استمرار حضور ظالمانه رژیم صهیونیستی را در موطنی که روزگاری قبله گاه نخستین مسلمین و قدمگاه انبیاء مرسل مقرب بوده است، محکوم می کند.

 

بسمه تعالی

بیانیه دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

به مناسبت سالروز اشغال فلسطین

 

"مثل الذین اتخذوا من دون اللّه اولیاء کمثل العنکبوت اتخذت بیتا وان اوهن البیوت لبیت العنکبوت لو کانوا یعلمون"

"مثل کسانی که غیر از خدا را به عنوان دوستان خود برگزیدند،مثل عنکبوت است که خانه ای برای خود انتخاب کرده در حالی که سست ترین خانه ها،خانه عنکبوت است،اگر می دانستند ."  (سوره عنکبوت،ایه 41)

 

مجمع تقریب مذاهب اسلامی هم زمان با سالروز نکبت ضمن ابراز همدردی و همبستگی با مردم مظلوم فلسطین، استمرار حضور ظالمانه رژیم صهیونیستی را در موطنی که روزگاری قبله گاه نخستین مسلمین و قدمگاه انبیاء مرسل مقرب بوده است، محکوم می کند.

 

امروز نباید ذره ای تردید به دل راه داد که اشغال فلسطین تنها یك مسئله عربی، نیست بلكه اصلی‌ترین دغدغه جهان اسلام است و چشم و دل و فکر همه مسلمانان جهان با آن همراه است .مساله قدس علی رغم همه شیطنت ها و موذی گری های جریان تکفیری در منطقه  که به دنبال انحراف افکار عمومی و کانون توجهات مسلمان است ، همچنان مساله نخست جهان است و تا روز پاک سازی قدس شریف از چنگال صهیونیسم غاصب مساله نخست باقی خواهد ماند .

 

وقتی اولین بار در سال1947ميلادي فلسطين توسط صهیونیست ها اشغال شد، دست های پلید استعمار اين كشور را از پيكره كشورهاي اسلامي جدا و به مهاجران يهودي واگذار کرد،  در ان زمان اگر صدای واحدی از جهان اسلام شنیده می شد و همه کشور های اسلامی  در برابر این فاجعه سکوت نمی کردند و در برابر این تجاوز آشکار دو دستگی در میان خود بروز  نمی دادند ،امروز شاهد آوارگي  این ملت مظلوم ، تجاوز گاه و بی گاه صهیونیست ها به مناطق مسکونی فلسطینی نشین، اسارت  هزاران جوان فلسطینی و... نبودیم .اما امروز زمان جبران کم کاری های گذشته است. ما اعلام می‌كنیم كه ملل مسلمان در کنار دولت های خود باید نسبت به جنایات این رژیم مواضع صریح تر و جدی تری اتخاذ نموده و گام های عملی  خود را برای نجات فلسطین و نابودی اسرائیل غاصب  محکم تر بردارند.

 

رژیم جعلی صهیونیستی که نماد بارز تروریسم دولتی در جهان  است هر روز در تداوم استراتژی ضد بشری خود، جنایت دیگری به صفحات سیاه و ننگین كارنامه خود افزود و در آخرین جنایت خود مجاهد بزرگ مقاومت حاج مصطفی بدرالدین را به شهادت  رساند. بی‌گمان شهادت این سردار رشید حزب الله و جبهه مقاومت، سرآغاز بیدارگری و نهضتی تازه علیه اشغالگری و روحیه تجاوزگری صهیونیسم در سراسر جهان خواهد شد و ماهیت خونخوار این رژیم را بیش از پیش رسوا خواهد نمود .

از زمان شکل‌گیری رژیم نامشروع صهیونیستی در قلب سرزمینهای اسلامی،هر روز شاهد افزایش آلام ،رنج‌ها و محنت‌های تازه ای در میان مردم فلسطین،لبنان،سوریه و... بوده ایم.علاج  این بحران گستری ها ،محو رژیم صهیونیستی از جغرافیای سیاسی است تا دیگر سرزمین های اسلامی  به این غده سرطانی آلوده نشوند.

امروز همه تفرقه اندازی ها ،ترورها ،بمب گذاری ها،تخریب مساجد و... توسط عناصر فریب خورده تکفیری در میان فرق اسلامی مورد تایید و حمایت رژیم صهیونیستی است و  دنیای اسلام از فلسطین گرفته تا سوریه و یمن و دیگر نقاط، در آتش این فتنه ها می سوزد؛ بر این اساس مجمع تقریب مذاهب اسلامی ضمن تاکید مجدد بر حمایت از آرمان فلسطین، همه امت اسلام را به هوشیاری در برابر توطئه‌های رژیم صهیونیستی و حامیان آن برای ایجاد تفرقه میان امت واحده فرا می‌خواند.                                                                                                           

            محسن اراکی

                                                                              دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها