درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
بهترین راه مبارزه با جریانهای تکفیری تنویر افکار عمومی است
1394/11/10 1237

بهترین راه مبارزه با جریانهای تکفیری تنویر افکار عمومی است

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل بهترین راه مبارزه با جریانهای تکفیری را تنویر افکار عمومی در جهت فهم درست مبانی اسلامی دانست.
       

دکتر "علی اکبر ولایتی" در حاشیه برگزاری همایش مقابله با خطرات جریانهای تکفیری و افراطی در قم، در گفتگو با خبرنگار تقریب(تنا)، با اشاره به دستاوردهای این همایش، گفت: سال گذشته نیز این اجلاس بزرگ تشکیل شد و بنا به خواسته علمای سنی و شیعه از ایران و خارج از کشور این نشست امسال تکرار شد و ان شاء الله در آینده نیز ادامه خواهد داشت.   وی افزود: انتقال نتایج این اجلاس به کشورهای دیگر و به جوامع مسلمین می تواند زمینه ساز اصلاح و تصحیح فکری تکفیری ها شود که اغلب آنها افراد فریب خورده و در دام افراد مزدور قرار گرفته اند.   دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در ادامه با اشاره به بهترین و مهمترین راه مبارزه با جریانهای تکفیری، اظهار داشت:بهترین راه مبارزه با جریانهای تکفیری مبارزه فکری است و همچنین باید با تنویر افکار عمومی در جهت فهم درست مبانی اسلامی کوشا باشیم.   عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به ریشه های گسترش تکفیریها در جهان اسلام، تصریح کرد: آنچه که ما شاهد آن بودیم این است که ابتدا عده ای افراد منحرف ذهن جوانان را از مبانی اصیل اسلام منحرف می کنند و این جوانان با توجه به این آموزش های انحرافی، ذهنشان از مطالب غیر اسلامی و ضد اسلامی پر می شود و نتیجه این می شود که مردم بی گناه به قتل می رسند، مکانها تخریب می شوند و مسلمانان آواره شده و در زندگی آنان خلل ایجاد می شود.   وی با اشاره به آیه "إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ" گفت: باید همه امکانات برای اجتماع علمای شیعه و سنی را بین مسلمانان فراهم کرد تا در کنار یکدیگر بنشینند و مشکلات خود را حل و فصل کنند

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها