درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 27 مرداد 1397 6 ذی‌الحجه 1439 Saturday 18 August 2018

چهارمین جلسه کمیته اجرایی یادبود سرداران بی سر و اربعین شهید حججی با حضور نمایندگان ستاد برگزاری مراسم  در معاونت تبلیغ حوزه های علمیه برگزار شد .

 

حجت الاسلام والمسلمین فولادی دبیر کمیته اجرایی در ابتدای این جلسه گزارشی از مصوبات و فعالیت های تحقق یافته این کمیته در روزهای گذشته برای اعضای حاضر در جلسه ارائه نمود و در ادامه نقطه نظرات و پیشنهاداتی در خصوص فرایند دعوت مدعوین از سوی نهادهای مختلف ارائه گردید .

 

وی در پاسخ به سطح همکاری های دستگاه های استان در این مراسم افزود : با توجه به مدت زمان کوتاه شکل گیری این ستاد تا کنون حضور و همکاری های دستگاه های استان خاصه دستگاه های مربوط به حوزه های علمیه قابل توجه بوده است .

 

دبیر کمیته اجرایی در خصوص اهمیت ارائه مباحث محتوایی و اندیشه ای برای موعوین حاضر در مراسم تاکیدات مضاعفی داشته و تاکید کرد :  در خصوص جریان مقاومت , سرویس های جاسوسی عربی _ غربی شبهات و تهاجمات گسترده ای را در سطح جهان اسلام خاصه منطقه از طریق شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی ایجاد نموده اند . لذا ارائه محتویات فکری و استدلالی با مبانی اصیل اسلام برای این مراسم  ضروری است .

 

وی در پایان ابراز امیدواری نمود که در برنامه ها و فعالیت های آتی در سطح استان شاهد همکاری های مستمر فی مابین این دستگاه ها همچون این مراسم باشیم .

 

 

گفتی ست ستاد برگزار کننده مراسم یادبود «سرداران بی سر» به مناسبت اربعین شهید حججی عبارتند از :   مرکز مدیریت حوزه های علیمه قم , آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س), مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی , جامعه المصطفی العالمیه, مجمع جهانی اهل بیت (ع) ,دفتر تبلیغات اسلامی ,  سپاه علی ابن ابی طالب (ع) استان قم , صدا و سیما مرکز قم , تیپ ۸۳ روحانیون مستقل امام صادق (ع) , سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم , سازمان تبلیغات اسلامی قم , مرکز مدیریت حوزه علیمه خواهران .

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها