درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 2 اسفند 1396 5 جمادی‌الثانی 1439 Wednesday 21 February 2018
بازدید حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی از غرفه انتشارات مجمع تقریب مذاهب اسلامی
1394/04/13 2506

بازدید حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی از غرفه انتشارات مجمع تقریب مذاهب اسلامی

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،از غرفه انتشارات مجمع تقریب مذاهب اسلامی در نمایشگاه قرآن و عترت قم بازدید کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،از غرفه انتشارات مجمع تقریب مذاهب اسلامی در نمایشگاه قرآن و عترت قم بازدید کرد. و در جریان فعالیتهای قرآنی معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی قرار گرفت.

گفتنی است سومین نمایشگاه قرآن و عترت به مدت هفت شب از 11 تا 17 ماه مبارک رمضان در سالن غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم واقع در ابتدای خیابان معلم دایر و با غرفه ها و ویژه برنامه های مختلف میزبان علاقه مندان است.در این نمایشگاه که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و مشارکت سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری برپا شده ، موسسات مختلف فرهنگی و قرآنی  از جمله مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی فعالیتهای خود را در معرض دید علاقه مندان قرار داده اند.

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها