درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
اعتصاب غذای علمای پاکستان در آستانه بیستمین روز
1395/03/11 1400

اعتصاب غذای علمای پاکستان در آستانه بیستمین روز

 

نوزده شبانه روز از اعتصاب غذای جمعی از علماء و مردم شیعه پاکستان می گذرد؛ نوزده شبانه روزی که ازجمعه 24 اردیبهشت 1395 آغاز شد و «حجت الاسلام علامه راجه ناصر عباس جعفری» رهبر حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان، در آن دست به اعتصاب غذا و تحصن زد.

 

 

وی که این کار را در اعتراض به ادامه ظلم و خشونت علیه پیروان اهل بیت(ع) انجام داده است، همچنان به اعتصاب خود در شهر "اسلام آباد" ادامه می دهد؛ و با اینکه دیروز دوشنبه 7 خرداد با وخیم شدن حالش به بیمارستان منتقل شد اما هنوز دست از مقاومت نکشیده است.

 

هم اکنون مردم زیادی از شهرهای مختلف پاکستان ــ از جمله "لاهور"، "کراچی" و "پاراچنار" ــ به این حرکت پیوسته و با وجود  گرمای شدید بالای 40 درجه، اعتصاباتی در شهرهای خود برپا کرده اند. دامنه همبستگی با این اعتصاب حتی به "لندن" و "نیویورک" هم کشیده شده است؛ اما شیعیان مظلوم پاکستان، که اینک در معرض غصب زمینهای خود نیز هستند ــ همچنان به یاری جهانی نیاز دارند.

 

برای اطلاع از دلیل و ماهیت این اعتصاب، خبرگزاری ابنا گفتگویی اختصاصی با «حجت الاسلام والمسلمین غلام حر شبيری» انجام داده است. وی از بانيان مجلس وحدت مسلمين پاکستان است که اکنون امامت جمعه و جماعت را در شهر ليوتون (Luton) انگلستان بر عهده دارد. ایشان پیش از این، به مدت ده سال نیز در مركز اسلامي هيوستون (Houston) در ایالت تگزاس آمريكا به خدمات دینی و تبلیغی مشغول بود.

 

گفتگوی زیر را در همین رابطه با حجت الاسلام والمسلمین شبیری  بخوانید:

 

 

 

 به عنوان اولین سؤال، لطفاً بفرمایید دلیل تحصن آقای راجه ناصرعباس جعفری و جمعی از شیعیان پاکستان چیست؟

 

ـــ بسم الله الرحمن الرحیم. دليل این تحصن، قتل عام شيعان پاکستان از سالهاي متمادي است. گروههای تروریستی در این کشور از سال 1962 ميلادی تاكنون، 27000 شيعه ــ بویژه نخبگان آنها ــ را نشانه رفته و به شهادت رسانده اند؛ اما دولت هيچ اقدام مؤثری برای این مسأله نمی كند. قاتلين و دشمنان شيعه آزادانه در كشور فعالیت خشونت بار دارند و حتی بعضاً از آنها حمايت هم می شود!

 

نکته دیگر اینکه دولت كنوني به ریاست «نواز شريف» خصومت خاص و جدیدی با شيعیان نشان می دهد و زمينها و املاک آنان را به زور از دست آنها در می آورد! همچنین برای دستگيری و آزار شيعيان در مناطق مختلف، احكاماتی را اجرا می کند. روحانيون سلفي متعصب هم در این ظلمها با دولت هماهنگ هستند.

 

 لطفاً درباره اقدامات اخیر دولت بیشتر توضیح دهید. یعنی چگونه زمینهای شیعیان را تصاحب می کنند؟

 

ـــ "گلگت" و "بلتستان" از جمله مناطق شيعه نشين پاکستان است. پیروان مذهب اهل بیت(ع) در اين مناطق املاک زيادي دارند. ارتش و ارگانهای دولتي با روشهای مختلف، به زور املاک آنها را تصاحب می كنند و می خواهند جمعیت و مردم شيعه را در آن مناطق تضعيف كنند. 

 

در رابطه با ادامه خشونت ها چطور؟

 

ـــ بله؛ وضع بهبود نیافته است. همین چند روز پیش در منطقه "پاراچنار" كه كاملاً شيعه نشين است خود نيروهاي امنيتی ــ و نه تروریست ها ــ در روز تولد امام حسين(ع) به جشن مردم حمله كردند و چندين نفر را به خاك و خون كشيدند و شهید و زخمی کردند. در منطقه "ديره اسماعيل خان" در طي يک روز چهار نفر را كشتند و دولت هيچ اقدامی انجام نداد!

 

همانطور که فرمودید فشار به شیعیان پاکستان، چندین دهه هست که ادامه دارد. آیا فکر می کنید که این تحصن، فایده داشته باشد؟

 

ـــ مجلس وحدت مسلمين و بخصوص «حجة الاسلام والمسلمين آقای راجه ناصر عباس» تصميم بر آن دارند كه این حرکت خود را تا زمانی كه دولت به خواسته های مشروع آنان توجه كند ادامه دهند. آنها می می خواهند از طريق تحصن به دولت فشار بیاورند و نیز توجه افکار عمومی را جلب کنند و بيداری در مردم بوجود بيايد.

 

 خواسته های اعتصاب کنندگان چیست؟

 

ـــ آنها مشخصاً این مطالبات را دارند:1. اقدام مناسب برای جلوگیری از کشتار شیعیان پاکستان در نقاط مختلف کشور؛2. ارجاع پرونده تمام کشتارهای شیعیان مانند سانحه شکارپور، جیکب آباد و ... به داد گاه نظامی؛3. برداشتن محدودیت های مجالس عزاداری شیعیان در ایالت پنجاب؛4. ممنوعیت فعالیت گروهای تکفیری و فرقه پرست؛5. اقدامات مؤثر دولت ایالت "خیبرپختونخوا" علیه کشتار اخیر شیعیان؛6. تشکیل کمیته تحقیقاتی برای کشتار اخیر شیعیان پاراچنار به دست نیروی انتظامی؛7.توقف تصاحب اراضی شیعیان گلگت و بلتستان توسط دولت و آزادی تمامي املاک تصاحب شده.

 

اعتصاب کنندگان تا زمانی که خواسته های هفت گانه حزب محقق نشود، دست از اعتصاب و تحصن برنخواهند داشت.

 

آیا فکر می کنید که دولت و مشخصاً مراکز قدرت در پاکستان (مثل ISI) به این خواسته ها تن خواهند داد؟

 

ـــ اخبار این اعتصاب در سراسر پاکستان پیچیده و در بعضی از مناطق ایالت‌های سند در جنوب و بلتستان درشمال این کشور هم مردم در تحصن‌های جداگانه به این حرکت پیوسته‌اند؛ اما تاکنون دولت در این خصوص سکوت کرده است. تحصن كنندگان مصمم هستند با فشار آوردن به دولت، خواسته های بحق میلیونها شهروند پاکستانی را به دست بياورند و يا حداقل شيعه را قوت ببخشند و از حقوق خود دفاع كنند. اگر افکار عمومی و مردم  در داخل و خارج بیدار شوند، این اهداف، دور از دسترس نیستند. 

 

تحصن از چه روزی شروع شد؟ و امروز چندمین روز اعتصاب غذا است؟

 

ـــ از روز جمعه 24 اردیبهشت شروع شد و الان 19 روز از این تحصن می گذرد.

 

اعتصاب غذا هم از روز اول بود؟

 

ـــ بله؛ از روز اول تحصن، آقای راجه ناصر عباس اعتصاب غذای تَر را هم شروع کرد.

 

 چند نفر دیگر همراه ایشان اعتصاب کرده اند؟

 

ــــ اصل اعتصاب از سوی حجت الاسلام آقای راجه ناصر عباس است؛ اما هم اكنون تمامي رهبران مجلس وحدت پاکستان با ايشان در كمپ حضور دارند. همانطور که اشاره کردم، با اتشار خبر اعتصاب، مردم در شهرهای مختلف داخل و خارج هم از ايشان حمايت مي كنند و هر روز ده ها نفر براي ديدن ايشان به اسلام آباد می روند.

 

همچنین هم اکنون کمپ هایی در شهرهای "لاهور"، "کراچی"، "ملتان"، "پاراچنار" و "بلتستان" پاکستان و نیز در "نیویورک" آمریکا برپا شده و عده ای در آنها اتصاب غذا را شروع کرده اند. چند روز پیش در مقابل سفارت پاکستان در "لندن" هم برای ابراز همدردی با جامعه شیعیان پاکستان و حمایت از اقدام راجه ناصر عباس تجمعی برگزار شد. ضمن اینکه تاكنون تمامي سازمانهاي غير دولتي پاكستان، خواسته هاي متحصنان را تأييد نموده اند. این امر نشان می دهد که الحمدلله این اقدام خيلي مؤثر بوده است.

 

 

 

محل کمپ تحصن در کجاست؟

 

ـــ محل تحصن در مقابل پرس كلوب ( Press club) یعنی مركز رسانه های گروهی شهر "اسلام آباد" پایتخت پاکستان است.

 

 الآن وضعیت سلامتی اعتصاب غذا کنندگان چگونه است؟

 

ــــ طبیعتاً در وضعیت خوبی قرار ندارند و ضعف عمومی بر جسم آنها حاکم است. حال علامه راجه ناصر دیروز به هم خورد و مجبور شدند ایشان را به بیمارستان منتقل کنند. بعد از دو ساعت مداوا، ایشان دوباره به کمپ برگشت و اعتصاب غذا را از سر گرفت.

 

 انتظار شما از شیعیان خارج از پاکستان چیست؟

 

ـــ انتظار اين است كه آنها هم نسبت به مسائل مسلمانان و شیعیان پاكستان حساسیت داشته باشند و تا حد امكان از آنها حمايت كنند.

 

در پایان، اگر نکته دیگری دارید بفرمایید.

 

ـــ بنده ميخواستم از مراجع بزرگوار، علمای اعلام، نخبگان، اصحاب رسانه و اندیشمندان درخواست كنم كه آنها نیز في الفور در این زمینه اظهار نظر فرمايند و با حمايت از حقوق شيعيان پاكستان، از متحصنان و مطالبات مشروع آنان پشتیبانی کنند.بعضاً احساس می شود كه آنها به مسائل پاكستان چندان اهميت نمی دهند.

 

منبع: ابنا

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها