درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
اسلام مشتركات زيادي بين شيعه و سني دارد و اختلافات آن اندك است
1395/03/05 1771

اسلام مشتركات زيادي بين شيعه و سني دارد و اختلافات آن اندك است

امام جمعه اهل سنت زاهدان: دامن زدن به گرايش ها و مسائل فرقه اي در شرايط كنوني حرام است و مسلمانان بايد گفتمان مذاكره را در پيش بگيرند.
       

                                                            مولوي عبدالحميد روز سه شنبه در هفتمين كنفرانس بين المللي انديشكده هاي جهان اسلام (مجمع جهاني اسلام ) در يزد افزود: اختلاف هاي گرايشي و قومي نبايد رخ دهد بلكه بايد مسلمانان گفتمان و مذاكره را در پيش گيرند.   وي تاكيد كرد: مسلمانان بايد حقوق اقليت هاي ديني - قومي و مذهبي را رعايت و كرامت انساني و حقوق اقليت هاي ديني از جمله يهودي - زرتشتي و نصاري (مسيحي ) را رعايت و حرمت آنان را حفظ كنند.  مولوي عبدالحميد گفت : اسلام - دين جنگ - خشونت و افراطي گري نيست - البته اين دين - جهاد دارد و در مقابل تجاوزگران و كساني كه منطق گفتمان و استدلال و عدالت ندارند و به افراطي گري مي پردازند- جهاد مي كند.   امام جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد: دين اسلام - دين صلح- دوستي - رحمت و آخرين دين پروردگار و دين فطرت هاست.   وي اظهارداشت: ظلم است كه اين دين را خشن - سخت و تند در دنياي امروز و يا هر زمان ديگر عرضه كنيم : در اين دين - صلح سازش و مداراست  و اجبار در آن وجود ندارد بلكه اختيار است و با غير مسلمان هم سازش دارد.   وي اضافه كرد: امروز افراطيون صهيونيسم كه بيش از 60 سال فلسطين را اشغال كردند- حاضر به صلح و سازش نيستند و پاي ميز مذاكره نمي نشينند   مولوي عبدالحميد تصريح كرد: اسلام - دين صلح و گفتمان است و كسي نبايد از آن سوء استفاده و آن را دين افراطي گري معرفي كند  وي بهترين راهكار براي بررسي در كنفرانس را پرداختن به مشترکات مذاهب و فرق مختلف اسلامي بيان کرد و افزود: دين اسلام - مشتركات زيادي بين شيعه و سني دارد و اختلافات آن اندك است از اين روز همه ما بايد دين اسلام را تبليغ كنيم .  هفتمين كنفرانس بين المللي انديشكده هاي جهان اسلام (مجمع جهاني اسلام ) سه شنبه در هتل صفاييه يزد آغاز به كار كرد و امروز هم بکار خود ژايان مي دهد. تلاش براي مفاهمه و رسيدن به نقاط مشترك دنياي اسلام و ارائه آموزه هاي فراگير از اصول و احكام اسلامي بر اساس آنها و مبارزه با تعاريف نادرست  تعاليم اسلامي توسط جريان هاي انحرافي و خشونت گرا از ديكر اهداف اجلاس محسوب مي شود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها