درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
آغاز دومین ماه تحصن مردم بحرین
1395/05/02 1573

آغاز دومین ماه تحصن مردم بحرین

در ورای توصیه ها و فرامین عربستان برای سرکوب بیشتر در بحرین، به خوبی می توان، نقش آمریکا و انگلیس را که درحال بهره برداری های نامشروع از برخی از جزایر بحرینی به عنوان پایگاه نظامی هستند، مشاهده کرد.
       

 

بسمه تعالی آغاز دومین ماه تحصن مردم بحرین

        تحصن مردم انقلابی بحرین در اعتراض به سلب تابعیت «آیت الله شیخ عیسی قاسم» وارد دومین ماه خود شد و این امر را به اثبات رساندکه: اعمال فشارهای فوق العاده و انواع تهدیدات رژیم آل خلیفه علیه ملت مسلمان بحرین، نه تنها نخواهد توانست مردم این کم جمعیت ترین کشورمنطقه را به دست برداشتن از حمایت هایشان از علما و روحانیان بلند پایه این کشور مجبورکند؛ بلکه، سبب خواهد شد تا انقلاب ضد استبدادی و ضد استعماری آن ها بعد از حدود پنج سال و نیم، بازهم، دامنه و عمق بیشتری پیدا کند.         چنانکه تصاویر رویدادهای هفته گذشته بحرین شهادت دادند:  مزدوران و شبه نظامیان آل خلیفه در تازه ترین یورش سرکوبگرانه خود به تحصن کنندگان حاضر در اطراف منزل «شیخ عیسی قاسم» با شکست روبرو شدند و در تازه ترین اقدامات ضد حقوق بشری خود در جلوگیری از برگزاری نماز جمعه مردم بحرین نیز کاری از پیش نبردند.     این دو واقعه پیاپی به معنای آن بود که مردم مسلمان و وفادار بحرین، دعوت علما وروحانیان این کشور را مبنی بر «ضرورت حضور گسترده و مستمر در اطراف منزل آیت الله عیسی قاسم»، با جان ودل پذیرفته اند و از آنچه با عنوان «خشن ترین اقدامات سرکوبگرانه» یا «سرکوب آهنین» از آن یاد می شود،ترس و واهمه ای به دل راه نمی دهند.           اگر به یک ماه پیش یعنی زمان اعلام سلب تابعیت «شیخ عیسی قاسم» بازگردیم خواهیم دید که دراین صحنه هم، رژیم پادشاهی بحرین، خود تصمیم گیرنده نبوده و درخفت بار ترین شیوه ممکن،  فرامین پادشاه سعودی را دراعمال فشارها و تضییقات ظالمانه و غیرقانونی علیه این روحانی عالیمقام بحرینی به اجرا درآورده است. زیرا این «ملک سلمان» پادشاه سعودی بود که در نامه ای به «حمد بن عیسی»شاه بحرین، از وی خواسته بود که با توجه تأثیرات انقلاب مردم بحرین برمردم شرق عربستان « همه تصمیمات لازم را علیه شیخ عیسی احمد قاسم اتخاذ کند»           البته از دیدگاه علما وروحانیان بحرینی، در ورای توصیه ها و فرامین عربستان برای سرکوب بیشتر در بحرین، به خوبی می توان، نقش آمریکا و انگلیس را که درحال بهره برداری های نامشروع از برخی از جزایر بحرینی به عنوان پایگاه نظامی هستند، مشاهده کرد. یعنی همان دوکشوری که سال های سال است در خلیج فارس، حضوری استعماری دارند و در حال حاضر تحرکات تازه ای را برای حضور گسترده تر در خلیج فارس آغاز کرده اند.       چنانکه انگلیس بعد ازگذشت 43 سال از تعطیلی پایگاه نظامی اش در بحرین، بازسازی آن را  آغاز کرده و  آمریکا نیز باوجود اولویت دادن به حضور نظامی اش در شرق آسیا، حضور نظامی را  از اولویت های راهبردی اش، خارج نساخته است.          به هرترتیب آمریکا، انگلیس و رژیم های دیکتاتوریِ متحدشان در منطقه، چه بخواهند یا نخواهند، سیاست های سرکوبگرانه آن ها در بحرین،  نتایجی کاملا متضاد با خواست آن ها در پی داشته، چنانکه بنا به گفته  شخصیت های سیاسی و مذهبی این کشور، با آغاز دومین ماه تحصن مردم در اطراف منزل شیخ عیسی قاسم،  بن بست سیاسی در  بحرین در حال کامل شدن است و اوضاع کنونی «منامه» پایتخت، به  بمب ساعتی شباهت پیدا کرده است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها