درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 8 شعبان 1439 Tuesday 24 April 2018
آثار جدید آیت الله اراکی در نمایشگاه کتاب
1395/02/21 1498

آثار جدید آیت الله اراکی در نمایشگاه کتاب

مسئول غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از عرضه 2اثر جدید آیت الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب در بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران خبرداد.
       

"فاروق امینی" در غرفه مجمع تقریب در نمایشگاه کتاب تهران اظهار داشت: غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بخش ناشران عمومی، سالن2، راهرو 7، غرفه 17 پذیرای علاقمندان به کتاب های با موضوع وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی است.   وی افزود: معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همانند سالهای گذشته آثار خود را در دستکم 300 عنوان کتاب و به زبانهای عربی، فارسی و انگلیسی ارائه داده است.   وی از ارائه  2 اثر جدید دبیرکل مجمع تقریب در نمایشگاه امسال خبرداد و گفت: این 2 کتاب با عناوین "سنن التطور الاجتماعی فی القرآن الکریم" و "سنن القیاده الالهیه فی التاریخ" به قلم آیت الله اراکی نخستین بار در نمایشگاه بیست و نهم کتاب در معرض نمایش قرار گرفته است.   امینی در ادامه گفت: نرم افزار مجموعه آثار مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که محتوی 126 عنوان کتاب از انتشارات مجمع تقریب است، در نمایشگاه امسال اولین بار عرضه شده است.   وی همچنین از ارائه کتابهای مرجع دانشگاهی درمجمع در نمایشگاه خبرداد و گفت: از جمله این کتابها می توان به "کنز العرفان"، القواعد الاصولیه"، "التفسیر لدی الشیعه و السنه"و...اشاره کرد.   مسئول غرفه مجمع تقریب در نمایشگاه کتاب در ادامه با اشاره به کتابهایی که مورد اقبال بیشتر بازدیدکنندگان مواجه شده است، گفت: کتاب "امام مهدی در روایات شیعه وسنی"، "عقیده شفاعت" و "اصول العامه فی فقه المقارن" از جمله کتابهایی است که از فروش بهتری برخوردار بود.   وی همچنین از عرضه کتابهای دانشگاه مذاهب اسلامی در غرفه مجمع تقریب خبرداد و گفت: 100عنوان از کتابهای منتشره دانشگاه مذاهب اسلامی در کنار منشورات مجمع در معرض دید بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب امسال قرار گرفته است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها