درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 8 شعبان 1439 Tuesday 24 April 2018
اقوام و مذاهب مختلف اسلامی در جشنواره شعر رسول مهربانی شرکت می کنند
1394/09/29 1634

اقوام و مذاهب مختلف اسلامی در جشنواره شعر رسول مهربانی شرکت می کنند

معاون امور فرهنگی مجمع تقریب مذاهب، از برگزاری جشنواره "شعر رسول مهربانی" در ماه ربیع الاول جاری خبر داد و گفت:
این جشنواره با هدف ترویج و توسعه فرهنگ وحدت و تقریب در روزهای 18 و 19 دی ماه در شهر مقدس قم برگزار خواهد شد.       حجت الاسلام "صادق گلزاده" در آستانه برگزاری بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی در گفتگو با خبرنگار تقریب گفت: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ماه ربیع الاول فعالیتهای بسیار گسترده ای از جمله در حوزه فرهنگی دارد که یکی از این فعالیتها، جشنواره بزرگ شعر پیامبر عظیم الشأن اسلام است که فارسی آن با عنوان "رسول مهربانی" و عربی آن با عنوان "رسول الرحمة" برگزار خواهد شد؛ سایر زبانها جشنواره مستقل ندارند و اشعاری که به زبانهای دیگر برسد، در همین دو برنامه به گونه ای جاسازی می شود.

وی ادامه داد: این جشنواره جامع و فراگیر در مقطع ربیع الاول و بعد از هفته وحدت، طی دو روز( 18 و 19 دی ماه) در شهر مقدس قم برگزار می گردد. گلزاده در مورد اهداف این جشنواره گفت: از جمله اهداف این جشنواره تولید آثار ادبی در حوزه مباحث وحدت، بیداری  اسلامی، مقاومت اسلامی، اخوت و برادری، معرفت و شناخت نسبت به پیامبر عظیم الشأن اسلام، امام صادق(ع) و توسعه همبستگی اسلامی است. وی ادامه داد: از جمله موضوعاتی که در جشنواره و شب شعر مد نظر هست، پیامهای انسانی و اسلامی رسول اکرم(ص)، دفاع از مظلوم و مقوله مقاومت اسلامی و بیداری اسلامی خواهد بود که بر موضوعات یمن، عراق و سوریه، فلسطین و دیگر مسلمانان تمرکز دارد؛ این جشنواره فرصت خوبی است که شاعران در توسعه فرهنگ وحدت و تقریب در این جشنواره نقش آفرینی کنند. گلزاده افزود: نکته اساسی این است که این جشنواره به اقتضای آثار رسیده، تنوع اقوامی و مذهبی و هم تنوع ملیتی دارد و از اقوام مختلف ایران و از مذاهب مختلف اسلامی و کشورهای مختلف دنیا در آن شرکت خواهند کرد. معاون فرهنگی مجمع تقریب خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برنامه بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی  برنامه سنگینی است، مجموعه برنامه های متعلق به کنفرانس در چیزی حدود ده روز تا دو هفته قبل و بعد از کنفرانس انجام می گیرد.

0 نظر