درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
آیت الله اراکی در نشست خبری بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی:
1394/10/01 1711

آیت الله اراکی در نشست خبری بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی:

بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی 6الی 8 دیماه در تهران برگزار می شود/امروز دشمنان اسلام یک جنگ تمام عیار علیه وحدت اسلامی به راه انداخته اند
  نشست خبری بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی با موضوع "بحران های کنونی جهان اسلام" صبح روز سه شنبه در سالن همایش های موزه شهداء تهران برگزار شد.     

 آیت الله "محسن اراکی" دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این نشست خبری طی سخنانی ضمن تشکر از اصحابب رسانه، اظهار داشت: در هفته وحدت امسال شاهد برنامه های متعددی در زمینه تقریب و همگرایی شاهد خواهیم بود و برنامه های متعددی از سوی نهاد های مختلف در داخل و خارج از کشور با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار می گردد.   وی با اشاره به اینکه در هفته وحدت امسال در مجمع جهانی تقریب نیز مجموعه گسترده ای از فعالیت ها چه در داخل و چه در خارج از کشور برگزار می گردد، اظهار داشت: مهمترین این برنامه ها برگزاری بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی است که طی روز های 6 الی 8 دیماه مصادف با 15 الی 17 ربیع الاول برگزار می شود.   آیت الله اراکی افزود: برای بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی از بیش از 500 شخصیت برجسته جهان اسلام دعوت به عمل آمده است که تاکنون 301 نفر از دعوت شدگان برای حضور در این کنفرانس اعلام آمادگی کرده اند و از داخل کشور نیز حدود 300 شخصیت در کنفرانس وحدت حضور پیدا می کنند.   وی افزود: تاکنون 39 نفر از حوزه کشور های اروپایی و امریکایی، 160 نفر از حوزه افریقا و کشور های عربی و 99 نفر از حوزه آسیا و اقیانوسیه برای حضور در بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی اعلام حضور کرده اند که از این تعداد حدود 60 نفر از شخصیت های برجسته نظیر وزراء، رؤسای مجالس و مفتیان اعظم هستند و بقیه مهمانان نیز از علماء، نخبگان، شخصیت های برجسته دانشگاهی و رؤسای دانشگاهها هستند.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب ابراز امیدواری کرد: در کنفرانس امسال شاهد پیشنهادات مؤثر اجرایی و عملی در راستای استحکام وحدت و مقابله با جریان های افراطی و تکفیری باشیم.   آیت الله اراکی در ادامه اظهار داشت: الحمدالله فعالیت های مجمع جهانی تقریب تأثیرات بسیار خوبی در جهان داشته است و امروز در مقابل حرکت های گسترده در راستای ایجاد تفرقه و گسترش تکفیر در جهان اسلام، شاهد یک شکل گیری یک جریان تقریب گرا و وحدت گرا هستیم که این جریان از سوی مجمع جهانی تقریب آغاز شده و حمایت می شود.   وی

کسانی که پشتیبان جریان افراطی و تفرقه گرا در جهان اسلام هستند این آتشی را که بر افروخته اند دودش به چشم آنها خواهد رفت

با بیان اینکه مجمع جهانی تقریب در سراسر جهان اقدامات گسترده ای در راستای ایجاد وحدت انجام داده است، اظهار داشت: مجمع جهانی تقریب اقدام به راه اندازی مجامع تقریبی در سراسر جهان کرده و قرار است این مجامع در 30 کشور راه اندازی شود.   آیت الله اراکی افزود: همچنین مجمع جهانی تقریب اتحادیه های مختلفی نظیر اتحادیه علمای مقاومت، اتحادیه بانوان جهان اسلام، اتحادیه تجار و بازرگانان، اتحادیه دانشگاهیان و نخبگان فرهنگی، اتحادیه جوانان و دانشجویان تقریبی، اتحادیه سادات ، اتحادیه علم و فن آوری جهان اسلام و کمیته مساعی حمیده را به منظور سهیم کردن اقشار مختلف جامعه در جنبش وحدت و تقریب ایجاد کرده است که در کنفرانس وحدت امسال شاهد حضور این اتحادیه ها خواهیم بود و در قالب این اتحادیه تلاش می کنیم که اقشار گوناگون جامعه را در رابطه با تقریب عملیاتی کنیم و آنها را برای مقابله با جریان های افراطی و تکفیری سهیم و قلم آنها را نیز در این رابطه فعال کنیم.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه همچنین در تلاش هستیم دانشگاه مذاهب اسلامی را در سایر کشورهای اسلامی راه اندازی کنیم که در این زمینه نیاز به پشتیبانی مالی داریم ، اظهار داشت: همه این فعالیت ها از یک سو و برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی از سوی دیگر می تواند در ایجاد و گسترش فرهنگ تقریب مؤثر باشد.   جنگ تمام عیار دشمنان علیه وحدت اسلامی وی در ادامه با تأکید بر اینکه امروز دشمنان اسلام علیه وحدت جهان اسلام وارد یک جنگ تمام عیار شده اند، اظهار داشت: ما اگر قبلا دعوت به تقریب می کردیم در شرایط صلح در عرصه تقریب به سر می بردیم اما امروز جهان اسلام در شرایط جنگ در عرصه تقریب به سر می برد.   آیت الله اراکی هشدار داد: کسانی که پشتیبان جریان افراطی و تفرقه گرا در جهان اسلام هستند این آتشی را که بر افروخته اند دودش به چشم آنها خواهد رفت.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب با اشاره به جنایت نیجریه اظهار داشت: ما ضمن اینکه این جنایت را محکوم می کنیم از همه مجامع حقوق بشر درخواست داریم در راستای آزادی آیت الله شیخ زکزاکی تلاش کنند و این مرد مقاوم و عالم که هیچ جرمی مرتکب نشده را از چنگال ستمگران آزاد کنند.   وی با انتقاد از سازمان های بین المللی مدعی حقوق بشر، اظهار داشت: این همه سازمان های حقوق شر در جهان وجود دارد چرا در رابطه با جنایت نیجریه سکوت اختیار کرده اند و سکوت آنها در برابر این جنایت نمی تواند مانع سرپوش گذاشتن این جنایت شود زیرا این جریان خاتمه نمی یابد و ادامه دار خواهد بود و این آتش دامنگیر کشورهایی که در برابر این فاجعه سکوت کرده اند، نیز خواهد شد.

0 نظر